Firecracker Race has two paths, one finish line
Charley Western Firecracker 5K and 5-Mile Road Races
July 4
5-MILE CATEGORY MEDALISTS
FEMALE 14U — 1. Alexandra Bobay 43:03.
MALE 15-19 — 1. Gavin Connell 31:58, 2. Cole Reams 41:37.
FEMALE 15-19 — 1. Sheridan LaCoste 38:17, 2. Sarah Turpen 38:41, 3. Whitney Martin 38:44.
MALE 20-24 — 1. Nicholas Kramer 54:57.
MALE 25-29 — 1. Jake Buss 40:45.
FEMALE 25-29 — 1. Kari Moeller 54:57.
MALE 30-34 — 1. Michael Pettengill 36:00, 2. Monsor Calpito 45:39, 3. Colin Breckler 48:18.
FEMALE 30-34 — 1. Kelsi Koenigsfeld 46:10.
MALE 35-39 — 1. Jason Korbel 37:12, 2. Jason Herrick 47:01.
FEMALE 35-39 — 1. Jamie Harken 36:58.
MALE 40-44 — 1. Chad McKeag 42:23, 2. Benjamin Bobay 43:04, 3. Dustin Chyma 46:59.
FEMALE 40-44 — 1. Carrie Gleason 44:26, 2. Joanna Reed 54:48.
MALE 45-49 — 1. Doug Staudt 39:12, 2. Stephen Wynn 51:48.
MALE 50-54 — 1. Kevin Marvin 43:25, 2. Joe Schmitt 46:11, 3. James Reed 53:48.
MALE 55-59 — 1. Clair Rottinghaus 50:23.
MALE 60+ — 1. Bob Durrwachter 44:17, 2. Mark Miller 49:24.
5K CATEGORY MEDALISTS
MALE 14U — 1. Tyler Eggers 23:06, 2. Vladimir Starrett 23:53, 3. Kellen Smith 24:33.
FEMALE 14U — 1. Ella Pitz 26:50, 2. Kassey Kakac 34:28, 3. Hannah Devore 37:12
MALE 15-19 — 1. Phillip Bachman 20:24, 2. Max Deeter 21:31, 3. Bronson Forsyth 21:58.
FEMALE 15-19 — 1. McKayla Cole 18:17, 2. Kiki Connell 21:05, 3. Alexis Oppman 27:11.
MALE 20-24 — 1. James Wenzel 17:56, 2. Chayse Hawbaker 19:03, 3. Regan Connell 28:16.
FEMALE 20-24 — 1. Morgan Isakson 24:43, 2. Taylor Navratil 26:49, 3. Katelyn Franzen 31:52.
MALE 25-29 — 1. Paul Goodman 21:28, 2. Robert Roach 27:53, 3. Jordan Cusick 28:46.
FEMALE 25-29 — 1. Holly Dight 24:44, 2. Nichole Hemming 24:58, 3. Katelyn Decker 29:15.
MALE 30-34 — 1. Jeff Kellogg 27:31, 2. Tyler Kubik 30:36, 3. Ian Vallebo 46:29.
FEMALE 30-34 — 1. Sarah Bakula 19:57, 2. Aubrey Zajic 34:50, 3. Hannah Cook 46:22.
MALE 35-39 — 1. Bret Van Ausdall 23:44, 2. Cory Mutch 23:56, 3. Timothy Eldridge 24:53.
FEMALE 35-39 — 1. Laura Hiller 25:54, 2. Melissa Jones 34:26, 3. Brianne Schoonover 34:26.
MALE 40-44 — 1. Michael Tracey 22:17, 2. Scott Hansen 24:11, 3. Wayne LaCoste 24:28.
FEMALE 40-44 — 1. Catherine Schmitt Brookes 31:13, 2. Amber Wilson 38:27.
MALE 45-49 — 1. Michael Pothest 20:09, 2. Scott Minert 22:01, 3. Kurt Kiewel 28:56.
FEMALE 45-49 — 1. Jenna Haglund 23:57, 2. Jobyna Johnson 28:52, 3. Lon Isakson 29:59.
MALE 50-54 — 1. David Lohse 25:33, 2. Dennis Dight 26:53, 3. Brian Schmidtke 27:43.
FEMALE 50-54 — 1. Sue Hughes 49:13, 2. Teresa Otto 53:56.
MALE 55-59 — 1. Richard Robert 30:20, 2. Walter Armstrong 33:38.
FEMALE 55-59 — 1. Laura Wallace 31:22, 2. Luann Armstrong 32:14.
MALE 60+ — 1. Bruce Eldridge 24:53, 2 Darwin Ramker 34:30, 3. William Frye 58:13.
Social Share